תיקן גרמני

תיקן גרמני

התיקן הגרמני (קרוי גם המקק הגרמני) הינו מקק קטן יחסית למקק האמריקאי הוא מתאפיין בצבע חום כמעט שחור כשיש לו פסים מקבילים מהראש עד לבסיס של הכנפיים. התיקן הגרמני הגיע אלינו על גבי משלוחים של ארגזי מזון וקרטונים ויכולת ההתרבות המדהימה שלו הפכה אותו לאחד המטרדים הקשים ביותר שכן בניגוד לתיקן האמריקא הוא אינו עונתי אלא חי ומשגשג כל השנה. תיקן גרמני בוגר מגיע לגודל של 2.5 ס"מ אורך ו 0.3 ס"מ רוחב כשאורך החיים שלו לזכר התיקן הגרמני הינו 5 חודשים ונקבת התיקן הגרמני חיה כ-7 חודשים. הצבע של תיקן גרמני בוגר הוא שחור אך עד שהוא מגיע לבגרות הוא משנה את צבעיו בין כמה דרגות של חום עד לבשלות של תיקן גרמני בוגר בצבע חום . התיקן הגרמני מתפתח בכמה שלבים שקרויים נימפות כשהנימפות הצעירות נראות כמו התיקן הגרמני הבוגר. תיק הביצים נשאר תקוע בקצה איבר המין של נקבת התיקן הגרמני והיא נושאת אותו כשהוא גלוי לגמרי בין 6-16 ימים עד קרוב מאוד לזמן בקיעת הביצים. התיקן הגרמני מתרבה בכך שהזכר בא במגע עם המחושים של נקבת התיקן הגרמני ולאחר שהזכר מגורה הוא מרים את הכנפיים ומגלה את פרקי בטנו כשבצד של כל אחד מפרקי הבטן קיימים זוג שקעים שמכילים פתחי בלוטות. נקבת התיקן הגרמני מלקקת את ההפרשות של הזכר ועולה על הגב של הזכר ולאחר מכן הזכר מתחבר לנקבה עם איבר המין שלו וכשהוא קשור אליה הוא עוזב אותה והם ממשיכים בתהליך ההתרבות כשהם עומדים על רגליהם ופונים לכיוונים נגדיים. בסיום תהליך ההזדווגות של התיקן הגרמני תיק הביצים נשאר תקוע בקצה איבר המין של נקבת התיקן הגרמני והיא נושאת אותו כשהוא גלוי לגמרי בין 6-16 ימים עד קרוב מאוד לזמן בקיעת הביצים.

מידות תיק הביצים הינם 8X3 כשבתוך תיק הביצים יש בין 40-50 ביצים עד לזמן שהביצים מבשילות ואז מנתקת את תיק הביצים במועד שבו התיקנים הצעירים בוקעים מהתיק. נקבת התיקן הגרמני יכולה להטיל בין 5-9 תיקי ביצים בחייה. הסיבה העיקרית לקושי בהדברת התיקן הגרמני הינה בגלל המספר הגדול של נימפות שנוצרות מכל תיק הביצים מכך שיש תקופה קצרה מאוד בין הלידה של התיקן הגרמני ובגרות המינית שלו.

מעבר לכך נקבת התיקן הגרמני מחביאה את שק הביצים לאחר מותה וכך גם לאחר שהדברנו את האמא התיקנים הצעירים עדיין יכולים לבקוע מהביצים שהושארו בסל הביצים. עובדה זאת כשלעצמה דורשת רציפות בהדברת התיקן הגרמני ולכן לא תמיד אפשר להדביר את התיקן הגרמני בפעם הראשונה אלא זה יכול לקחת יותר זמן מתיקן אמריקאי. עובדה מעניינת שלמרות לתיקן הגרמני יש כנפיים הוא בקושי מסוגל לעוף ולרוב משתמש ברגליים שלו. תיקן גרמני חי ומשגשג במקומות חמים יבשים וצרים כמו מנועים של מכשירי חשמל, ארונות מטבח ומזון, ארונות בגדים, פחי אשפה , שקעי חשמל ובמיוחד החלק האחורי של המקרר. התיקן הגרמני עמיד בפני ריסוס, חומק בקלות, מתחבא בסדקים וחורים קטנים ככל שיהיו ואוכל כל מה שאפשר כשכמות החיידקים והמזהמים שהוא נחשף ומעביר איתו הם גדולים מאוד דבר שהופך אותו למסוכן מאוד הוא מעביר החל מחיידקי השר שהוא קיבל בסופר ועד חיידקי צואה של תיקנים אחרים שהוא אכל ואפילו מקורות מים עומדים עם הרבה מחלות שהוא מאוד אוהב. התיקן הגרמני נחשב למסוכן במיוחד לאנשים שסובלים מאלרגיות כשהם באים במגע עם ההפרשות שלו עשויים להתעורר קשיי נשימה, התקפי אסטמה וגירויים בעור ואפילו תופעות קשות יותר תלוי מה הוא אכל בימי חייו. טיפול בתיקן גרמני: הטיפול בתיקן גרמני חייב להתחיל בזיהוי התיקן שכן הדברה שעובדת טוב על תיקן אמריקאי אינה משפיעה על התיקן הגרמני לכן מדביר מנוסה חייב לזהות את התיקן ולהתאים לו את הטיפול הטוב ביותר. לאחר שהמדביר זיהה את התיקן הגרמני הוא מחליט על צורת הטיפול שכולל טיפול בג'יל מיוחד שכן בלתי אפשר לרסס שכן התיקן הגרמני עמיד לריסוס לכן מדביר מנוסה יטפל בתיקן הגרמני בג'יל אשר התיקן הגרמני מזהה כמזון לגיטימי עבורו והוא ניזון ממנו, הפיתיון שבג'ל מגרה את התיקן הגרמני לאכול ממנו ולחזור על כך שוב, בפיתיון הזה קיים רעל מושהה שאינו הורג אותם מיידי לא מאפשר להם לחזור לקן שלהם ולמות שם ואז התיקנים האחרים אוכלים את התיקן המת וכך נוצרת הרעלה משנית שגורמת להפחתה משמעותית באוכלוסיית התיקן הגרמני. לאחר סיום ההדברה אפשר להניח מלכודות פרומון לצורך ניטור ומעקב אחרי הצלחת הטיפול. מדביר מנוסה יכול לתת פתרון איכותי לבעיה קשה זו. נתקלתם בתיקן גרמני או שאתם חושדים בהימצאותם בבית חשוב לא לחכות אלא לפנות מיד למומחים בתחום – רק הדברות נטו ! 1700727255

אהבתם ? ספרו לאחרים :