סקביאס

סקביאס

הסקביאס או בשמה העברי גרדת הינה סוג של פריחה שנגרמת ע"י טפיל קטן ממדים ביותר שגורם לגירודים עזים ביותר ומדבק מאוד. הטפילים יכולים לעבור אלינו משימוש במגע עם אנשים או שימוש באותם מגבות או מצעים שבהם השתמשו אנשים שכבר יש להם לוקח חודש שלם מזמן ההדבקה עד שיופיעו פצעים בעור וגירודים. שמו של הטפיל הוא Sarcoptes scabiei והוא חודר לתוך העור וחופר מנהרות בעור ומטיל בהן ביצים כשכל יום המחילות שלו גדלות בעוד 2 מ"מ כל נקבה מטילה עד 25 ביצים במהלך חייה שאורכים בין חודש לשלושה כאשר הביצים בוקעות שלושה ימים בלבד לאחר ההטלה ומתחילות למצוץ דם. מה שגורם לגירודים חזקים כל כך זה תחושת העקיצות של הטפיל והביצים שלו בעור שלנו.

התחושה תמיד מתגברת בלילה כשאנחנו ישנים וגורמת לנו לקום מספר פעמים בלילה בגלל עוצמת הגירוד. גודל הטפיל הינה בין 0.3-0.45 לנקבות בוגרות 0.1-0.25 לזכרים. המקומות האהובים עליהם זה אצבעות ידיים, פרקי ידיים, מותניים, בית שחי וסביב איבר המין של הגברים. לתינוקות יש סימנים בעיקר באצבעות, צוואר, פנים והרגליים. כשיש חשד לסקביאס נדרש ללכת לרופא עור שיבדוק וייתן טיפול תרופתי וחשוב מאוד לטפל בכל שאר בני הבית באותו זמן.

לסקביאס בניגוד לפשפש המיטה , נמלות האש, פרעושים וקרציות אין הדברה ייעודית לכך משום שללא מגע גוף אדם הטפילים מתים לאחר שלושה ימים, זאת אומרת אם אתם מטפלים בעצמכם ובבני הבית ומכבסים את הבגדים בהתאם להוראות של רופא העור אז הבעיה תיפתר. להתייעצות עם מדביר חייגו : 1700-727255

אהבתם ? ספרו לאחרים :